Správné krmení psů

Správné krmení psů

Lidé se snaží používat obilí pravidelněji ve své stravě přibližně 7000 let, a jak jim to škodí. Jak dlouho psi? Jestli dostávají obilniny do stravy pár set let, tak je to hodně. Viděli jste někdy vlka nebo lišku sklízet obilí? Přitom i drahá značková krmiva, považovaná za důvěryhodná (často je kupují uvědomělí lidé, kteří nechtějí stravu svých psů „odfláknout“ něčím ze supermarketu), obsahují obilniny, lektiny, lepek a příliš sacharidů. Naštěstí výzkumy a upřímný zájem o zdraví pejsků nepotřebuje zevrubně bojovat proti úporným dogmatům. Tyto umělé představy o tom, co je správné psí jídlo, odcházejí ze scény mnohem jednodušeji a rychleji než u stravy lidí.

V současné době existují i mnohem špičkovější krmiva pro psy, než jsou ta, která doporučuje průměrný veterinář. Jsou minimálně bezlepková a většinou úplně bez jakýchkoliv obilnin. Sice relativně drahé, ale stále v cenové dostupnosti pro uvědomělé majitele psů, jsou na trhu k dostání konzervy bez obilnin opravdu výborné kvality. Sehnat bezlepkové nebo ještě lépe bez jakýchkoliv obilnin granule je na peněženku podstatně náročnější a většina z vás by musela hledat mezi značkami firem, které možná ani nezná. Takové značky nabízejí sice super kvalitu většinou i ve výběru konzerv, ovšem o to dražší. Koho ale peníze netrápí, může tak poskytnout svému pejskovi bez námahy téměř to nejlepší.

Vyrobit pro svého pejska přirozené domácí jídlo je však úplně nejlepší, přitom vás to vyjde podstatně levněji. Než si ale řekneme jak, podívejme se na pár všeobecných dogmat a vyvraťme je, abyste věděli proč.

Tvrdí se: Pes potřebuje nemalou část své stravy z rostlinných zdrojů (i proto se objevuje v psích jídlech obilí a sója).
Jako že důkaz: Protože psovité šelmy žijící v přírodě vyjídají nejprve obsahy žaludků ulovených zvířat.
Teď vám to vysvětlíme: Hyena je prakticky asi jediná psovitá šelma, která vyjídá i obsah žaludku své kořisti. Je to ale samostatný druh zvířete žijící v jedinečných podmínkách Afriky. A i tak vnitřek žaludku zabírá přibližně pouze 2-3% jejího jídelníčku. Ostatní psovité šelmy jedí pouze střeva i s jejich obsahem. Ale tam je rostlinné složky tak málo, že se jedná o přibližně 1-2% celkového množství snědené potravy. Díky své zvláštnosti dostává hyena do svého těla přibližně 5% část stravy z rostlin v nichž se pravděpodobně vyskytuje i určitý podíl travních semen. Pozor natrávených! Žaludky přežvýkavců (na rozdíl od lidských nebo psích) obsahují totiž speciální trávící bakterie, které dokáží mimo jiné rozložit kyselinu fitinovou a další nevhodné látky. V konvenčním jídle vašeho psa ale žádné takové bakterie nejsou.

Co na toto téma napsala Elli H. Radinger na stránkách jednoho německého veterináře:

Konečně někdo, kdo s pohádkami o výživnosti hovězích žaludků vymetl. Už 15 let pozoruji divoké vlky v Yellowstonu a pracuji tam na projektu vlků. Denně můžu pozorovat vlky při lovu Wapiti jelenů a vidět i jak žerou. Ještě NIKDY jsem neviděla jediného vlka sníst obsah žaludku. Oni svůj úlovek roztrhnou v oblasti břicha, protože tam je kůže nejtenčí. Pak vytáhnou žaludek ven a nechají ho ležet, aby se dostali na výživné orgány. Obsah žaludku je většinou to jediné, co z úlovku zůstane. Více: www.yellowstone-wolf.de a http://yellowstone-wolf.blogspot.com

Prostě obilniny a sója jsou v psím krmivu místo masa a jiných živočišných tkání. A čím levnější a horší krmivo tím víc jich tam najdete.

S tímto úzce souvisí i potřeba zeleniny v psím jídle. Už v jiných článcích jsme psali o národech živících se v úrovni ketózy z převážně živočišných zdrojů. Jediné na co musí při takové stravě člověk dbát, je i zdroj vitamínu C, který lze získat z převážné většiny ovoce a některé zeleniny. Jenomže u psa toto neplatí. Pes si vytváří vitamín C v těle sám, on žádný pravidelný zdroj vitamínu C nepotřebuje. Všechny ostatní vitamíny i minerály jsou obsažené v mase a vnitřních tkáních případně ve vejcích.

Představa, že dáváte zeleninu do krmení kvůli tomu, že by obsahovala všechny vitamíny, je také zcela mylná. Každá zelenina je specialistou na různé a jen pro ni specifické druhy vitamínů. Žádná zelenina není multivitamin a žádná zelenina neobsahuje vitamín D ani vitamín B12. U některých pejsků může zelenina vytvářet zažívací problémy a kvasící ovoce v bříšku může být pro vašeho psího kamaráda dokonce až smrtelně nebezpečné.

Někteří odborníci jsou toho názoru, že syrová zelenina, i když ji rozmixujete, je pro psa nestravitelná. Proto navrhují zeleninu případně některé ovoce povařit. Z paleo hlediska je tento návrh ale nesmysl. Elli H. Radinger v Yellowstonu určitě neviděla žádného vlka nebo lišku ani něco vařit. A pravda je, že nejeden z vás mohl být někdy svědkem toho, že se pejsek, bývající často na zahrádce, vydal sám do záhonku pro mrkev nebo pár jahod. Další pravda je, že se ale vůbecnemusíte bát, že vás připraví o úrodu.

Další nesmysl jak z dogmat o lidské stravě tak i v dogmatech o psím jídle je: Pes nepotřebuje jen maso s bílkovinami ale i sacharidy.
Protože: Konvenční vypočítávání krmných směsí.
Vysvětlíme: Konvenčně krmená a chovaná zvířata jsou špatně krmená. To už jsme v našich článcích několikrát zdůraznili. Cílem u krmných směsí hospodářských zvířat jsou co nejmenší finanční náklady a zároveň zachování například co nejvyšší dojivosti u krav, nebo co nejvyšší výnosnosti u vepřů. U těchto zvířat ale není cílem, aby se těšila dobrému zdraví do vysokého věku. Dnes se nebudeme bavit o tom, jaký vliv to má na kvalitu vyplývajících surovin, nebo na jejich život.

Budeme se bavit o tom, že takhle krmit svého pejska nechcete, pokud ho máte rádi. Opět se odvoláme na články, ve kterých jsme vám vysvětlovali nebezpečí a potřebu sacharidů, na existenci a zdraví národů, které žijí ve stavu ketózy, na vlky v Yellowstonu a na celou biologii této planety. I organismus psa je závislý zejména na výživnosti a energii z masa a tuků, ze kterých si dokáže náhradu za sacharidy vytvořit sám. Z nadměrného přísunu sacharidů často spojeným s přísunem obilovin mívají pejskové po tělíčku pupínky a boláčky, trpí na alergie, mívají zažívací problémy (to že pes občas zvrací, není normální), časem slepnou, trpí na různé druhy zánětů včetně zánětu dásní a zubní kámen, mívají problémy se srdíčkem, předčasně umírají na různé druhy rakoviny atd. atd.

Poslední nesmysl: Když bude pes jíst syrové maso, bude agresivní a zlý.